[100%OFF]Depresyon Testi Depresyonda misin? Haydi Kendini Test Et !

⏱ Duration
❤ Rating: out of 5.0
📢 language:Türkçe
🎯 Platform: udemy

$19.99

🤔The course targeted for:

16 Yaş ve Üzeri Herkes
Okuma yazma bilen ve 16 yaş ve üzeri herkes

🧾what you will learn:

Depresyon Testi Depresyonda mısın? Haydi Test Et! Konu: Üzüntü ve Sıkıntı2 soruGelecek hakkında Umutsuz ve Karamsarlık Konusu Kendini Test Et ! Soru 22 soruDepresyon Testi Soru 3 Test Et ! Konu: Gelecek hakkında umutsuz ve karamsarlık2 soruDepresyon Testi Soru: 4 Konu: Hayattan Zevk Alıp Alamamak2 soruDepresyon Testi Soru 5 Konu: Kendini Başarılı veya Başarısız Hissetmek1 soruDepresyon Testi Soru 6 Konu: Bir çok Şey den eskisi kadar Zevk Alıp Alamamak1 soru

👨‍🏫Instructor

Oluşturan Prof Dr Ekrem Çulfa
4,3 Eğitmen Puanı358 Yorum7.494 Öğrenci8 Kurs
                🎁 Coupon Code: ED6E29179E03D3A50DF3

📚 Description

Beck Depresyon Ölçeği Nedir?

Beck Depresyon Ölçeği ya da diğer adıyla envanteri, 1961 yılında Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş, depresyonun karakteristik özelliklerini ve semptomlarını değerlendiren bir ölçektir. Geliştirildiği günden bu yana çeşitli güncellemelerle farklı versiyonları çıkmıştır.

Ölçek, kişinin kendi kendine doldurduğu (Self-Report) bir ölçektir. Uygulanması için uygulayıcı bir klinisyen gerektirmez.

21 maddeden oluşur ve tamamlaması yaklaşık 10 dakika sürer.

Her bir madde 0-3 arasında çoktan seçmelidir. Kişi kendisini en iyi tanımlayan seçeneği işaretler.

Daha sonra, her bir maddeye verdiği puan toplanır. Ölçekten alınabilecek en düşük puan 0, en yüksek puanı ise 63’tür.

Ortaya çıkan toplam puana göre; yok-hafif, hafif-orta, orta-şiddetli ya da şiddetli olduğu sonucunu verir.

Beck Depresyon Ölçeği depresyon tanısı koydurmaz!

Sadece depresyonun şiddeti ve karakteristiği hakkında fikir verir.

Kişinin kendi kendine uygulayabildiği bir ölçek olduğu için sağlıklı bireyler de ölçeği doldurup kendilerini değerlendirebilmekte. Ancak bu ölçek tanı koydurucu bir ölçek değildir ve ölçekten alınan puan kişinin depresyon hastası olup olmadığını söylemez.

Depresyon kişinin sosyal, mesleki ve özel hayatında işlev kaybına yol açan, biyolojik-psikolojik-sosyal temelleri olan bir hastalıktır. Çökkün duygudurum ve hayattan zevk almamayla karakterizedir. Sıklıkla uyku ve iştah değişiklikleri, dikkat-konsantrasyon problemleri, yorgunluk ve halsizlik, suçluluk-değersizlik düşünceleri eşlik eder. Kişinin hayata ve günlük yaşam etkinliklerine karşı ilgisi ve isteği kaybolur.

Depresyon tanısı, diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi, bir hekim tarafından konulabilir.

Kişinin depresyon hastası olup olmadığı, ayrıntılı bir anamnez ve ruhsal durum muayenesi sonucunda bir psikiyatri hekimi tarafından belirlenebilir.

Beck Depresyon Ölçeği ve benzeri ölçekler ise, hastanın mevcut durumunu, tedaviye olan yanıtını ve hastalığın klinik seyrini görmek için kullanılır.

Depresyon, tıbbi bir hastalıktır ve depresyon için etkin tedavi yöntemleri vardır. İlaçlar, psikoterapi yöntemleri veya ilaç ve psikoterapi birlikteliğiyle iyileştirilmesi mümkündür.

Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız veya halihazırda depresyon için tedavi görüyorsanız tanı ve tedavi süreciniz için bir psikiyatri hekimine başvurmanızı ve tedavinizi de hekiminizle birlikte sürdürmenizi öneririz.

Mylife Psikolojik Danışmanlık ve Koçluk Merkezi

İletişim ve Randevu Telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz 0532 158 35 55

Uyarı: Eğer Depresyon Testine göre Depresyonda çıktıysanız mutlaka Profesyonel bir Yardım alınız. 0533 373 81 23 ten Uzman Psikologlara Ulaşabilirsiniz

*Bu sitede yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Şikayetleriniz için doktorunuza başvurunuz.

About Us

 We find free udemy courses & udemy free coupon code to help you learn new thing for free of cost

Join Now For Daily updates on Free courses

Join Now For Free Courses Updates..

Copyright © 2021 ∘ Still Discount

Still Discount
Logo